بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس از نوعی باکتری موسوم به کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید که در محیط های طبیعی نظیر خاک، دریاچه و جنگل به وفور یافت می شود. این باکتری در روده پستانداران و ماهی ها، دستگاه تنفسی و اعضای بدن خرچنگ و سایر نرم تنان صدفی نیز زندگی می کند. در چنین محیط هایی باکتری کلستریدیوم بوتولینوم  و هاگ هایش بی ضرر هستند. مشکل زمانی به وجود می آید که این هاگ ها وارد سلول های گیاهی شده و جمعیتشان افزایش یابد. وقتی جمعیت این باکتری به یک مقدار مشخص برسد، شروع به ساختن سم بوتولینوم می کنند، یک سم عصبی مرگبار که عامل پیدایش بیماری بوتولیسم می باشد. این سم، سیستم عصبی فرد را هدف گرفته و فرآیند پیامرسانی رشته های عصبی را مختل کرده و اجازه نمی دهد نورون ها به شکلی مؤثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

نحوه عملکرد بوتاکس

سم بوتولینوم یکی از سمی ترین مواد شناخته شده توسط بشر به شمار می رود. دانشمندان چنین تخمین می زنند که تنها یک گرم از سم بوتولینوم می تواند بیش از یک میلیون انسان را به کشتن دهد و برای از میان برداشتن کل انسان های روی کره زمین تنها یک کیلوگرم از این سم کفایت می کند. غلظت بالای سم بوتولینوم عامل پیدایش نوعی بیماری مهلک و خطرناک به نام بوتولیسم می باشد. اگر بوتولیسم درمان نشود، سیستم تنفسی فرد از کار می افتد و در نهایت می میرد. درست است که سم بوتولینوم به شدت سمی تلقی می شود،

تزریق بوتاکس در غرب تهران

بازار بوتاکس داغ داغ است. با تمامی این تفاسیر،  ثابت کرده که یک پروتئین درمانی با ارزش و موفق است. می توان سم بوتولینوم را در غلظت های بسیار بسیار پایین به بدن انسان تزریق کرد تا جلوی رسیدن پیام سلول های عصبی به ماهیچه ها را گرفت و آن ها را فلج کرد. سلول های عصبی در نقطه تلاقی شان با سلول های ماهیچه ماده ای شیمیایی موسوم به استیل کولین آزاد می کنند که به گیرنده های روی سلول های ماهیچه ای می چسبد و باعث انقباض یا کوتاه شدن این سلول ها می شود. سم بوتولینوم انقباض غیرعادی ماهیچه ها را کاهش می دهد و باعث می شود خیلی سفت و سخت نباشند.

می توان در درمان اختلالات عضلانی خاص و فلج کردن موقتی ماهیچه ها به منظور رفع چین و چروک بهره گرفت در واقع یک سم بسیار قوی است که اگر درست از آن استفاده شود، می توان کاربردهای بسیاری برای آن در نظر گرفت.  در میان روش های غیرجراحی زیبایی، بوتاکس محبوب ترین روش است؛ سالانه بیش از ۶ میلیون تزریق در سرتاسر دنیا انجام می شود.

  • نوعی باکتری موسوم به کلستریدیوم بوتولینوم یک سم عصبی با نام علمی بوتولینوم تولید می کند که از آن برای تهیه بوتاکس استفاده می شود، این میکروارگانیسم در طبیعت غیر فعال بوده و سمی نیست.
  • سم بوتولینوم با فلج کردن ماهیچه های زیر پوست، چین و چروک ها را از میان می برد.
  • می توان در درمان تعریق بیش از حد، اختلالات عضلانی و برخی بیماری های روده و مثانه بهره گرفت.