ماسک های پاک کننده

استفاده از ماسک های صورت روش منحصر به فردی برای پاک کردن صورت و مراقبت از پوست است؛ فرآورده به صورت لایۀ نسبتا “ضخیمی روی پوست مالیده می شود و کمی بعد معمولا”15 تا 30 دقیقه از روی پوست پاک می شود. توجه داشته باشید که ماسک های پاک کننده جزء روش های اصلی مراقبت از پوست محسوب نمی شوند، تأثیراتی که از ماسک های پاک کننده انتظار داریم از روش های ساده تر مانند شستن با آب و صابون، استفاده از کرم مرطوب کننده و استفاده از مواد قابض نیز امکان پذیر است.

عملکرد ماسک صورت:

پاک کردن موثرصورت همزمان با برداشتن لایۀ کراتینی خارجی پوست. این روش پاک کردن کامل پوست در واقع تأثیری شبیه پیلینگ پوست دارد با این تفاوت که در این جا پیلینگ انجام شده بسیار سطحی و نسبت به روش های طبی پیلینگ که پزشک با تجربه انجام می دهد، قابل صرف نظر کردن است.
مرطوب کردن پوست که در نتیجۀ آن پوست ظاهری نرم و مرطوب پیدا می کند، البته در صورتی که ماسک حاوی مواد مرطوب کننده باشد. بعد از استفاده از ماسک پوست کمی متورم می شود که تأثیر موقتی در ترمیم چین و چروک ها دارد. این اثر مرطوب کننده به دلیل عمل مسدود کنندگی ماسک ایجاد می شود و هر چه میزان مرطوب کنندۀ ماسک بیش تر باشد، این تأثیر قوی تر است. درمان آکنه در صورتی که ماسک برای این منظور طراحی شده و حاوی مواد مناسب برای درمان آکنه باشد.
احساس کلی سلامتی؛این احساس که پوست ” تحت مراقبت و رسیدگی” است و احساس آرامش و تسکین در زمانی که ماسک روی پوست قرار دارد. به علاوه برداشتن ماسک با احساس رضایت، طراوت و تمیزی همراه است و معمولا” تأثیر حسی کشیده شدن پوست نیز به دلیل خشک شدن ماسک روی پوست ایجاد می شود که اگر ماسک حاوی مواد قابض باشد، این احساس قوی تر و مشخص تر است.

توجه: ماسک صورت پوست را تغذیه نمی کند. همچنین اثر ضد چین و چروک ندارد (به غیرازاثر موقت ضد چین و چروک که به دلیل مرطوب شدن پوست ایجاد می شود).

ماسک های شستنی و ماسک های برداشتنی:

ماسک های شستنیاز طریق شستن با آب ولرم یا گرم از روی پوست پاک می شوند. ماسک های جاذب: بر پایۀ پودرهای نا محلول یا خاک رس و ِگل طبیعی ساخته می شوند. ماسک های ژله ای:حاوی موادی مثل کتیرا هستند. بعضی از ماسک های شستنی در واقع ماسک نیستند بلکه مخلوطی از مواد مرطوب کننده، پاک کننده یا ترکیبی از این دو هستند که به دلیل مسائل تجاری به نام ماسک صورت فروخته می شوند.

ماسک های برداشتنی از مواد لاستیک مانند ساخته می شوند؛ مانند:

موادی که پایۀ وینیلی دارند، مثل پلی وینیل الکل. موادی که پایۀ لاستیکی دارند، مثل لاتکس یا ترکیبات کائوچوی طبیعی.

این ماسک ها بعد از خشک شدن سفت می شوند و ورقۀ نازک انعطاف پذیر و معمولا” شفافی روی پوست ایجاد می کنند. در این مورد، ماسک را با آب نمی شویند بلکه از روی پوست می کنند. هم در ماسک های شستنی و هم در ماسک های برداشتنی، مدت زمانی که ماسک روی صورت باقی می ماند بسیار مهم است و در این مورد باید به توصیه های شرکت های سازنده توجه کرد. معمولا” ماسک باید بعد از 15 تا 30 دقیقه از روی پوست برداشته شود.

ماسک های جاذب شستنی:
مادۀ اصلی این ماسک ها پودر است که از مواد غیر آلی مثل اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم، کائولین، کالامین و مواد دیگر ساخته می شوند. ماسک های دیگر این گروه براساس خاک رس و گل طبیعی فرآوری شده ساخته می شوند. قبل از استفاده پودر را براساس دستورالعمل شرکت سازنده با آب، شیر،آب میوه و عصاره های دیگر یا هر مایع دیگری که در دستورالعمل ذکر شده است، مخلوط می کنیم. این ماسک ها به شکل خمیر نیز در دسترس هستند که در آن ها شرکت تولید کننده پودر را با مایع لازم مخلوط کرده است.

معمولا” مایعاتی مثل پروپیلن گلیکول و مقدار کمی صابون به مادۀ خشک اضافه می شود تا ماسک را بهتر بتوان از روی پوست پاک کرد. این ماسک ها معمولا” چربی روی پوست را جذب می کنند و برای افراد با پوست چرب توصیه می شوند. مادۀ ماسک به آرامی روی پوست مالیده می شود، 15 تا 20 دقیقه طبق دستورالعمل تولید کننده روی پوست باقی می ماند و در آخر با آب و صابون از روی پوست شسته می شود.

ماسک های برداشتنی:
این ماسک ها برخلاف ماسک های حاوی پودرهایی مثل گل و خاک رس چربی پوست را جذب نمی کنند و تأثیر اصلی آن ها جلوگیری از تبخیر آب از سطح پوست است. در نتیجه، مقدار رطوبت پوست تا زمانی که ماسک روی پوست قرار دارد، افزایش می یابد. این ماسک ها برای خانم هایی توصیه می شود که پوست صورتشان نسبتا” خشک است. در موقع استفاده از این ماسک ها در سالن زیبایی، می توان لایۀ نازکی گاز (تنزیب) زیر ماسک قرار داد. این لایۀ گاز کمک می کند که مواد تشکیل دهندۀ ماسک پوست فرد مراجع را کاملا” بپوشانند ( زیرا مواد ماسک از سوراخ های گاز نفوذ می کنند) و در ضمن، برداشتن ماسک نیز سریع تر و آسان تر می شود و می توان ماسک را به صورت یک تکه از روی پوست برداشت.

عوارض جانبی (احتمالی) ماسک های صورت :

آزار والتهاب پوستی که معمولا” به دلیل واکنش آلرژیک به یک یا چند مادۀ درون ماسک ایجاد می شود، عفونت پوستی.

این عوارض معمولا” در اثر استفاده از ماسک هایی ایجاد می شوند که از منابع نامشخص و مشکوک خریداری شده اند. اگر ماسک از سازندۀ معتبر و شناخته شده ای خریداری شود، عوارض آن بسیار کم تر است. به هر حال، قبل از استفاده از ماسک باید حتما” بررسی کرد که مشتری به هیچ یک از مواد سازندۀ ماسک حساسیت نداشته باشد.

توجه: بعد از استفاده از ماسک و شستن آن باید از کرم های مرطوب کنندۀ صورت استفاده کرد زیرا ماسک صورت باعث لایه برداری سطحی در خارجی ترین لایۀ پوست می شود. به همین دلیل، مهم است که صورت مشتری در معرض باد، آفتاب و هوای آلوده قرار نگیرد. پس رفتن به خیابان های شلوغ و پر از دود اگزوز بلافاصله بعد از استفاده از ماسک کار معقولی محسوب نمی شود. بهتر است مدت کافی صبر کنیم تا پوست لایۀ چربی محافظتی خود را تا حدی بازسازی کند.

نویسنده : دکتر شهریار نظری

منبع : http://doctornazari.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=10402